Adli Tıp Kurumu'nun İştirak Ettiği Diğer Etkinlikler
22. ULUSLARARASI ADLİ TIP AKADEMİSİ KONGRESİ
( 5-8 Temmuz 2012)


1938 yılında Almanya’nın Bonn şehrinde kurulan ve Adli Tıp / Adli Bilimler alanında en eski bilimsel dernek olan Uluslararası Adli Tıp Akademisi’nin (The International Academy of Legal Medicine-IALM) 3 yılda bir yapılan ve bu yıl Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu ile İstanbul Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen 22. Bilimsel kongresi İstanbul Haliç Kongre Merkezinde 5-8 Temmuz 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.

30 Haziranda atölye çalışmaları ile başlayan bu kongreye 56 ülkeden 389’u yerli, 712’si yabancı olmak üzere toplam 1101 adli bilimler uzmanı katılmıştır.

Devamı için tıklayınız.

AVRUPA ADLİ BİLİM ENSTİTÜLERİ AĞI (ENFSI) YILLIK TOPLANTISI
(23-26 MAYIS 2012 / DUBLIN)


Adli Tıp Kurumu'nun üyesi olduğu Avrupa Adli Bilim Enstitüleri Ağı (ENFSI)'nın 23-26 Mayıs 2012 tarihlerinde tarihi Dublin Kalesi'nde düzenlenen yıllık toplantısında Avrupa ülkeleri arasında bilimsel işbirliği ve standardizasyonun sağlanması için gerçekleştirilen hedefler, atılacak adımlar ve topluluk bütçe kalemleri ele alındı. Gerekli alanlarda alınacak kararlar için oylamalar yapıldı.AVRUPA ADLİ BİLİM ENSTİTÜLERİ AĞI (ENFSI) YILLIK TOPLANTISI
(25-27 MAYIS 2011 / TALLINN)


Adli Tıp Kurumu'nun üyesi olduğu Avrupa Adli Bilim Enstitüleri Ağı (ENFSI)'nın 25-27 Mayıs 2011 tarihlerinde Tallinn'de düzenlenen yıllık toplantısında Avrupa ülkeleri arasında eğitim alanında işbirliğinin geliştirilmesi için atılacak adımlar ve bütçe kalemleri ele alındı. Gerekli diğer alanlarda oylamalar yapıldı.1. ULUSLARARASI AVRASYA ADLİ BİLİMLER KONGRESİ (8-11 EKİM 2008/İSTANBUL)

08 - 11 Ekim 2008 tarihleri arasında Adli Tıp Derneği ve Adli Tıp Kurumu tarafından İstanbul'da düzenlenen, 120'si yabancı olmak üzere 510 bilim adamının katılımıyla ve ana teması "Terörizm ile Mücadele: Adli Bilimler Alanında Disiplinler Arası İşbirliği" olan kongrenin ilk günü terörizm konusuna ayrıldı. Tüm dünya ülkelerini olduğu kadar ülkemizi de yakından ilgilendiren mevcut yaklaşımlar ve yeni gelişmeler uluslararası platformda tartışıldı ve deneyimler paylaşıldı. Takip eden günlerde konferanslar, sözlü sunular, poster bildirileri ve çalıştaylar ile adli bilimler alanındaki birçok konu enine boyuna tartışılma olanağı buldu. Ülkemizce düzenlenen ilk uluslararası adli bilimler kongresi olma özelliğini taşıyan 1. Uluslararası Avrasya Adli Bilimler Kongresi, bilim alanında yapılan çalışma ve yeniliklerin ortaya konduğu, tartışıldığı bir etkinlik oldu.BİLİŞİM SUÇLARINDA SORUŞTURMA TEKNİKLERİ SEMİNERİ (26-27 MAYIS 2008/ANKARA)

Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı ve Adli Tıp Kurumu ile müştereken, Avrupa Birliği Komisyonu Teknik Destek ve Bilgi Değişim Ofisi (TAIEX) ile işbirliği içerisinde, 26-27 Mayıs 2008 tarihlerinde Ankara ’da, Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarı'ndan uzmanlar ve kolluk görevlilerinin katılımıyla “Bilişim Suçlarında Soruşturma Teknikleri” konulu bir eğitim semineri gerçekleştirilmiştir.

CUMHURİYET SAVCILARI VE HAKİMLER İÇİN KÖTÜ MUAMELE VE İŞKENCE KONULU SEMİNER (23-24 MART 2006/ANKARA)

Adli Tıp Kurumu'nun Avrupa Komisyonu Teknik Destek ve Bilgi Değişim Ofisi (TAIEX) ile ortaklaşa düzenlediği 2 gün süren seminerde işkence ve kötü mumaleye karşı hakim, savcı, hekim, polis ve jandarma teşkilatı mensuplarından oluşan 75 kişilik gruba konu ile ilgili bilgiler aktarıldı.İşkence ve kötü muamelenin masaya yatırıldığı seminerde bu tür olayların fark edilmesine yönelik detaylar da ele alındı.