06.11.2018
Açılış konuşmalarını Yargıtay Başkanı Sayın İsmail Rüştü Cirit ile Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit Gül’ün yaptığı 16.Ulusal Adli Tıp Günleri 24-28 Ekim 2018 tarihleri arasında Adli Tıp ve Yargı Camiasından geniş katılımla Antalya'da düzenlendi.


Adli Tıp Kurumu tarafından organize edilen 16.Ulusal Adli Tıp Günleri 24-28 Ekim 2018 tarihleri arasında Antalya Aksu’daki Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı (ATGV ) Sosyal Tesislerinde 400 kişiyi aşan coşkulu bir katılımla gerçekleştirildi. Geleneksel olarak yapıla gelen ve yargı mensupları ile Adli Tıp/Adli Bilimler alanında uzmanları bir araya getiren bu büyük etkinliğe Yargıtay 1. Başkanı Sayın İsmail Rüştü CİRİT, Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit Gül, Adalet Bakan Yardımcımız Sayın Yıldız SEFERİNOĞLU, Ak Parti Grup Başkan Vekili Sayın Muhammed Emin AKBAŞOĞLU, Hakimler Savcılar Kurulu Başkan Vekili Sayın Mehmet Yılmaz, Hakimler Savcılar Kurulu 1. Daire Üyesi Sayın Yaşar ŞİMŞEK, Hakimler Savcılar Kurulu 2. Daire Üyeleri Sayın Ali Cengiz KÖSEOĞLU, Sayın Alp ARSLAN ve Sayın Mehmet ADEMOĞLU ile yüksek yargı, yargı ve Adli Tıp camiasının birbirinden değerli temsilcileri katılım sağladılar.
Adli Tıp Günleri’nin ev sahibi olarak misafirlere hitap eden Adli Tıp Kurumu Başkanımız Sayın Doç. Dr. Yalçın Büyük dinleyicilere son yıllarda Adalet Bakanlığı’nın destekleriyle Kurumda kaydedilen önemli değişim ve gelişmeler hakkında bilgi verdikten sonra “İftiharla ifade edeyim ki; teknolojinin en son ürünleri artık dünyanın en gelişmiş ülkelerinden önce, Adli Tıp Kurumu laboratuarlarında yerini almaktadır. Bu tablo, Adli Tıp Kurumumuzun güçlü organizasyonu ve küresel vizyonuyla ikinci yüzyılına çok daha güçlü ve kendinden emin adımlarla girdiğini göstermektedir.“ dedi. Doç. Dr. Büyük konuşmasında ayrıca bilimin ışığı ile hukukun görüş alanını aydınlattıklarının, onların en doğru kararı vermelerine, adil yargılanma hakkına ve hukukun üstünlüğüne katkı sunduklarının altını çizdi.16. Ulusal Adli Tıp Günleri’nin Açılış Töreni’nde suçun çözüme kavuşturulması, delillerin toplanması ve değerlendirilmesi aşamasında uzman bir kuruluşa ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit Gül ise şöyle devam etti: “Adli Tıp Kurumu her geçen gün kapasitesini artırarak, delillerin kesinleştirilmesinde adalet teşkilatının ayrılmaz parçası olmuştur. Bugün bilim, adalet hizmetlerini de kolaylaştıracak imkânlara sahiptir. Adaletin sağlanmasında adli tıp hizmetleri bilimsel yönüyle çok önemli bir role sahiptir. Yargılama yapanlar, adaleti tesis etmek ve isabetli kararlar verebilmek için tarih boyunca tıp başta olmak üzere müspet ilimlerden yararlanmıştır. Bu sebeple Adlî Tıp ve Adlî Ekspertiz kurumları adaletin vazgeçilmez unsurları haline gelmişlerdir”. Sayın Bakanımız konuşmasında ayrıca Türkiye’de özel kanunla kurulan ve 100 yılı aşkın süredir adalete bilirkişilik hizmeti sunan Adli Tıp Kurumunun daha etkin, kaliteli ve daha hızlı şekilde çalışmalarını sürdürmesi için Bakanlık olarak her zaman olduğu gibi büyük destek vermeye devam edeceklerini kaydetti.Kongre açılış konuşmasında Yargıtay 1. Başkanı Sayın İsmail Rüştü CİRİT ise ülkemizde delilden zanlıya ulaşan bir anlayışın gelişmesinde Adli Tıp Kurumu’nun büyük etkisi olduğunu vurgulayarak, kaliteli hukuk sistemi için iyi uygulamacılara ihtiyaç olduğunu belirtti. Cirit, "İyi hukukçular yetiştiremezsek hangi sistemi getirirsek getirelim başarılı sonuçlar elde edemeyiz" diye konuştu.


Adli Tıp Günlerine aynı gün öğleden sonra ve takip eden günlerde Konferans ve panellerle devam edildi. 4 gün boyunca Adli Tıp uzmanları, Üniversitelerin Adli Tıp Anabilim dallarından akademisyenler ve hukuk insanları tarafından güncel konular ve gelişmelere dair çok önemli bilgi ve paylaşımlarda bulunuldu. Birçok önemli konu etraflıca tartışıldı. Konferans ve panellerin yanı sıra Adli Tıp Günlerinde 73 adet poster bildirisi sunuldu. Jüri tarafından yapılan değerlendirme neticesinde 3 poster bildirisi ödüle layık görüldü.Kongrenin açılışını takiben düzenlenen “Hoş Geldiniz Kokteylinde” Trio Müzik Üçlüsü ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Bando takımı sahne aldı. Müzik ve ikramlarla etkinliğe hoş bir başlangıç yapan kongre katılımcıları, ara ve serbest zamanlarda ATGV Tesisleri’nin sunduğu ikramlar ile benzersiz sahil ve Akdeniz manzarasının keyfini çıkardılar.
16. Ulusal Adli Tıp Günleri’nin Gala Yemeği Programında ise etkinliğe katkı sunanların yanı sıra Poster sunumlarında dereceye giren araştırmacılara Adli Tıp Kurumu Başkanımız Sayın Doç Dr. Yalçın Büyük tarafından plaket ve hediyeleri takdim edildi.